Eesti ajakirjandusest ja Eesti Rahvusringhäälingust kui globaal-Eesti kujundajast

16. märtsil 2015

Välis- v globaal-eestlaste maailma(de) ja ajakirjandus levib hoogsalt ja meie ühistes huvides on tahta, et hea ajakirjanduse üht põhifunktsiooni – olla inimeste ühendaja ja arutluskoht – võiks veelgi paremini täita.

Inimestel on palju olulisi, erinevaid kogemusi ja ideid, ajakirjandus ongi eelkõige selleks, et seda kõike kokku püüda, talletada ja eluvalikutes kaasarääkijaks või taustajõuks olla.
Väljapool Eestit ilmuv Eesti ajakirjandus on suur ühendaja ja arutaja olnud oma aegade algusest peale, New Yorkis aastast 1949 tänini kandmas eesti meelt ja kultuuri.
Nüüd toob internetiajakirjandus meile kõigile koju kätte mistahes maailmapunkti mistahes tänava ja metsatuka, seega on aeg Eesti ajakirjandustki näha ja tunda ühe suure maailmas tervikliku Eesti kultuuri ja ühiskonna osana. Meediaväljaanded on rahvuslik varandus ja väärtus. Saame vahetada üha rohkem sellist informatsiooni ja arutlust, millest kokku saavad kasu nii kodused eestlased kui ulgu-eestlased.

Ajakirjanduse ja meedia tähtsus ajas ei vähene vaid kasvab, ajakirjandus on rahvuslik kapital, mis on oma toimejõult sageli olulisemgi kui raha.
1950ndatest algusest said kodueesti inimesed kuulda Ameerika Hääle, Vabadusraadio, Vaba Euroopa jt jaamade saateid, nüüd on Eesti Televisioon ja Eesti Raadio, uuema nimega kokku üks terviklik Eesti Rahvusringhääling (ERR) omakorda levitamas üleilma oma saateid, eesti raadio- ja telekanalid. Nende veebilehed on kolinud internetti ning osa maailma ajakirjandusest.

 

EESTI RINGHÄÄLING INTERNETIS ON ÜLEMAAILMNE

Varem kuulus Eesti Raadio on praegu Vikerraadio nime all, seda on võimalik live's otsesaadetena leida ja kuulata www.vikerraadio.err.ee. ERRi kodulehel www.err.ee on otse ja järele kuulatavad-vaadatavad kõik Eesti avalikõiguslikud raadio- ja telekanalid. Peale avalikõigusliku meedia on Eestis populaarne raadio Kuku (kuku.ee), telejaamadest Kanal2 ning TV3 (kanal2.ee ja tv3.ee). Need on meediakeskkonnad eesti keeles ja eesti keel õppimiseks (sic!).
ERRi kodulehel www.err.ee on ka inglisekeelsed uudised news.err.ee. Kodulehel avaneb veebipõhiseid uusi portaale, näiteks kultuur.err.ee ja melu.err.ee, rääkimata uudised.err.ee ja uudised.err.ee/arvamus, mida omakorda tsiteerivad ja arutavad Eesti teised väljaanded.

Selleks, et Tartu Ülikoolis laias maailmas elavate eestlaste meediatarbimist ja huvisid tundma õppida, on meil mõned küsimused, milliseid ajalehti – ajakirju – raadio ja telekanaleid ning internetilehekülgi Teie igapäevaselt loete-vaatate-kuulate.
Panen siia, armsad lugejad, ühe meedia-huvide küsimustiku, millele võiksite vastata.
Kirjalikult vastamisel saatke palun kiri aadressile M.Lõhmus, TÜ ühiskonnateaduste instituut, Lossi 36 – 213 Tartu, 50090 Eesti- Estonia. Küsimused e-kirjaga
Kui tervikpilt koos, kirjutame sellest ka siin.
Küsimustik ajakirjanduse ja meedihuvide kohta: http://eSurv.org/online-survey.php?survey_ID=LHHKJO_6f419141

 

Maarja Pärl – Lõhmus
Tartu Ülikool
Meediauuringute õppetool