Austraalia on Eestile oluline partner samameelsete riikide seas

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND 3. okt. 2013

Tänasel kohtumisel Tallinnas Austraalia Senati presidendi John Hoggiga ütles välisminister Urmas Paet, et viimastel aastatel on Eesti ja Austraalia suhted positiivselt kinnistunud.

Austraalia on Eestile oluline partner samameelsete riikide seas

„2011. aastal Sydneys tegutsemist alustanud Eesti peakonsulaat on vajalik nii Eestile suhetes Austraaliaga kui ka arvukale Austraalia eestlaskonnale," märkis välisminister Paet. „Lisaks enam kui 9000 Austraalias elavale eestlasele on Austraalia meie inimestele ka oluline reisisiht väljaspool Euroopat," lisas ta.

Rääkides kahepoolsetest lepingutest ütles Paet, et 2005. aastal jõustunud memorandum töötamisõigusega viisade kohta on võimaldanud paljudel Eesti noortel oma maailmapilti avardada ja väärtuslikku töökogemust saada. Kokkuleppe alusel on Austraalias käinud üle 7000 Eesti noore. „Meil on hea meel, et läbirääkimised sotsiaalkindlustuslepingu üle on lõppenud ning loodame selle peatselt sõlmida," märkis Paet. Ta lisas, et Eesti sooviks Austraaliaga sõlmida ka topeltmaksustamise vältimise lepingu.

Välisminister Paeti sõnul on väga oluline NATO ja Euroopa Liidu tihe koostöö Austraaliaga, sest tänapäeva maailmas on äärmiselt oluline samu väärtusi jagavate riikide kokkuhoidmine. „Loodame, et peagi jõutakse Euroopa Liidu ja Austraalia raamlepingu sõlmimiseni," lausus ta. „Hindame Austraalia panust NATO juhitud Afganistani operatsioonil, kus Austraalia on olnud sõjaliselt väga tõsine panustaja ühte keerukamasse provintsi Lõuna-Afganistanis," märkis Paet. Ta kutsus Austraaliat ka koostööle NATO küberkaitsekeskusega Tallinnas.

Paet tõi kohtumisel esile ka ühist tegutsemist ÜROs. „Oleme varasemalt üheskoos edukalt panustanud ÜRO reformimisse ning soovime tihedat koostööd ka edaspidi," lausus Paet.

Kohtumisel räägiti ka majandussuhete arendamisest. „Regionaalse kauba jaotuskeskuse väljaarendamine Eestis võimaldaks Austraalia ettevõtjate kohalolekut Põhja-Euroopas ja Loode-Venemaal kasvatada," ütles Paet.