Melbourne'is Erkki Sven Tüüriga - 6.– 8. novembril 2011

Olen ikka mõelnud sellele, kuidas toimub läbimurre. Millal ja kuidas sai Eesti heliloojast tuntud ja nõutud nimi maailmas - seni ainus või peamine noorema põlve Eesti helilooja, kelle teoseid kõikjal mängitakse ja avaldatakse?

Juba Vene ajal olid eestlastel kontaktid Soomega. Sinna jõudis ka Erkki Sveni noote. Läbimurdeteoseks kujunes 1989. aastal valminud "Insula deserta", mille esiettekanne toimus Soomes, Keski-Pohjanmaan Kammerorkestri esituses Juha Kangase juhatusel.  Sellele järgnesid mitmed välistellimused nii Soomest kui kaugemalt. Seni oli olnud kõik üks Venemaa, 80ndate lõpus hakkasid vabariigid (rigid) maailma silmis eristuma. Otsiti uut ja huvitavat – Eestist leiti helilooja Tüür.   Järgmiseks võttis ühendust Saksamaa kirjastus Edition Peters, kes toimib agendina tänaseni. Kirjastus tähistas hiljuti oma 200ndat aastapäeva –Erkki Sveni teosed on juba üle 20 aasta igati prestiizsetes kätes. Mis tunne võib küll olla näha noodiraamatuid, kus tiitliks oma nimi TÜÜR - just nagu lapsepõlves isa klaveril harjunud nägema sama shrifti ja kirjastuse nimega noodiraamatuid BACH, BEETHOVEN... Tänaseks kirjutab Erkki Sven peamiselt tellimustöid, ja seda orkestritele kõikjal maailmas. Teoste kogupilt võiks olla sarnane - kaheksa sümfooniat, mitmeid instrumentaalkontserte, kammerteoseid ja ooper.   Et helilooja taset veel arusaadavamaks muuta, nimetame mõned koosseisud, kes Erkki Sven Tüüri teoseid esitanud – American Wind Symphony Orchestra ("In the memory of clear water", 1990), Stockholmi Saksofonikvartett ("Lamentatio", 1995), festival Bachwoche Ansbach ("Lighthouse", 1997), Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester (Viiulikontsert, 1998, Klaverikontsert, 2006), Cabaza löökpillikvartett ("Motus II", 1998), Dortmundi ooperiteater ("Wallenberg", 2001), Põhjamaade Sümfooniaorkester (Kuues sümfoonia „Strata", 2007), hr-Sinfonieorchester ja Cincinnati Sümfooniaorkester (Seitsmes sümfoonia „Pietas", 2009), Šoti Kammerorkester (Kaheksas sümfoonia, 2010) jt.   Samal ajal elab Erkki Sven endiselt Hiiumaal, Kõpu tuletorni läheduses suurel privaatsel maalapil, kauni looduse metsavaikuses sünnib see maailmas nii kuulus ja nõutud muusika, skype vahendusel kooskõlastatud orkestriga kus tahes maailma nurgas.   Novembris toimusid Erkki Sven Tüüri muusika esitlused kõikjal üle Austraalia. Melbourne'is olid küll piletid välja müüdud, kuid tore oli näha publiku hulgas vähemalt 7 eestlast. Erkki Sven jäi orkestriga ja esitusega väga rahule. Publik omakorda andis sooja tagasisidet  ja jäi muusikaga väga rahule. Kavas oli Tüüri maailma esiettekanne teosele Flamma. Intervjuud Erkki Sveniga saab kuulda ACO kodulehel http://www.aco.com.au/Default.aspx?url=/Beethoven6 7. novembril kontserdisaalis. Vasakult Erkki Sven Tüür, Sirje ja Endel Jõgi. Foto: erakogu Olen ikka mõelnud sellele, kuidas toimub läbimurre. Millal ja kuidas sai Eesti heliloojast tuntud ja nõutud nimi maailmas - seni ainus või peamine noorema põlve Eesti helilooja, kelle teoseid kõikjal mängitakse ja avaldatakse? suggest best web hosting providers in the top internet services companies review list

Melbourne'is Erkki Sven Tüüriga - 6.– 8. novembril 2011

SIRJE JÕGI 23. nov. 2011

Olen ikka mõelnud sellele, kuidas toimub läbimurre. Millal ja kuidas sai Eesti heliloojast tuntud ja nõutud nimi maailmas - seni ainus või peamine noorema põlve Eesti helilooja, kelle teoseid kõikjal mängitakse ja avaldatakse?

Juba Vene ajal olid eestlastel kontaktid Soomega. Sinna jõudis ka Erkki Sveni noote. Läbimurdeteoseks kujunes 1989. aastal valminud "Insula deserta", mille esiettekanne toimus Soomes, Keski-Pohjanmaan Kammerorkestri esituses Juha Kangase juhatusel. 

Sellele järgnesid mitmed välistellimused nii Soomest kui kaugemalt. Seni oli olnud kõik üks Venemaa, 80ndate lõpus hakkasid vabariigid (rigid) maailma silmis eristuma. Otsiti uut ja huvitavat – Eestist leiti helilooja Tüür.

 

Järgmiseks võttis ühendust Saksamaa kirjastus Edition Peters, kes toimib agendina tänaseni. Kirjastus tähistas hiljuti oma 200ndat aastapäeva –Erkki Sveni teosed on juba üle 20 aasta igati prestiizsetes kätes. Mis tunne võib küll olla näha noodiraamatuid, kus tiitliks oma nimi TÜÜR - just nagu lapsepõlves isa klaveril harjunud nägema sama shrifti ja kirjastuse nimega noodiraamatuid BACH, BEETHOVEN...
T
änaseks kirjutab Erkki Sven peamiselt tellimustöid, ja seda orkestritele kõikjal maailmas. Teoste kogupilt võiks olla sarnane - kaheksa sümfooniat, mitmeid instrumentaalkontserte, kammerteoseid ja ooper.

 

Et helilooja taset veel arusaadavamaks muuta, nimetame mõned koosseisud, kes Erkki Sven Tüüri teoseid esitanud – American Wind Symphony Orchestra ("In the memory of clear water", 1990), Stockholmi Saksofonikvartett ("Lamentatio", 1995), festival Bachwoche Ansbach ("Lighthouse", 1997), Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester (Viiulikontsert, 1998, Klaverikontsert, 2006), Cabaza löökpillikvartett ("Motus II", 1998), Dortmundi ooperiteater ("Wallenberg", 2001), Põhjamaade Sümfooniaorkester (Kuues sümfoonia „Strata", 2007), hr-Sinfonieorchester ja Cincinnati Sümfooniaorkester (Seitsmes sümfoonia „Pietas", 2009), Šoti Kammerorkester (Kaheksas sümfoonia, 2010) jt.

 

Samal ajal elab Erkki Sven endiselt Hiiumaal, Kõpu tuletorni läheduses suurel privaatsel maalapil, kauni looduse metsavaikuses sünnib see maailmas nii kuulus ja nõutud muusika, skype vahendusel kooskõlastatud orkestriga kus tahes maailma nurgas.

 

Novembris toimusid Erkki Sven Tüüri muusika esitlused kõikjal üle Austraalia. Melbourne'is olid küll piletid välja müüdud, kuid tore oli näha publiku hulgas vähemalt 7 eestlast. Erkki Sven jäi orkestriga ja esitusega väga rahule. Publik omakorda andis sooja tagasisidet 

ja jäi muusikaga väga rahule. Kavas oli Tüüri maailma esiettekanne teosele Flamma. Intervjuud Erkki Sveniga saab kuulda ACO kodulehel http://www.aco.com.au/Default.aspx?url=/Beethoven6

Melbourne'is Erkki Sven Tüüriga - 6.– 8. novembril 2011
7. novembril kontserdisaalis. Vasakult Erkki Sven Tüür, Sirje ja Endel Jõgi. Foto: erakogu
Melbourne'is Erkki Sven Tüüriga - 6.– 8. novembril 2011 Olen ikka mõelnud sellele, kuidas toimub läbimurre. Millal ja kuidas sai Eesti heliloojast tuntud ja nõutud nimi maailmas - seni ainus või peamine noorema põlve Eesti helilooja, kelle teoseid kõikjal mängitakse ja avaldatakse?
Melbourne'is Erkki Sven Tüüriga - 6.– 8. novembril 2011
Otsisin ja leidsin fotodega webilehe tegemine kaasaegselt peale hea vaist. Professionaalse suhtumisega veebilehtede valmistus puhul kvaliteedieelist millalgi soodsa kodulehe koostamine põhjalikult kodulehe valmistamine leidlikult lahendatud veebilehe valmistus viimistletult ja see paistab välja või lisaks ka veebilehe arendamine mõistlikult asjatundjaid kaasates.
Eestlaste hääl aastast 1949
Ajaleht Meie Kodu, e-mail: